Ders Planı

Çocuklar öncelikle okul bahçesine çıkartılır. Okul bahçesinde ‘’Neler görüyoruz? ’’ diye sorulur ve etraflarını incelemelerine fırsat verilir. Okul binasına dikkat çekilir ve hangi şekle benzediği, üzerlerinde hangi detaylar olduğu sorulur. Bayrağımız ve Atatürk Büstü hakkında konuşulur. Bayrağımızın detaylarını görmeleri beklenir.   Okul bahçesindeki gezi ve gözlem bittikten sonra sınıfa çıkılır.

   Okul bahçesinde neler gördüklerine akıllarında neler kaldığını dair konuşulur.

Ardından tahtaya önceden okul binasının resminin çizildiği büyük resim kağıdı yapıştırılır. Ve resimdeki okulla gözlemledikleri okul arasındaki benzerlikler ve farklılıklar sorulur.

   Resimdeki eksik bırakılan bayrak ve Atatürk Büstünü tamamlamaları istenir. Okul için en önemli eksiğin öğrenciler olduğu söylenir ve herkese sırasıyla kendi fotoğrafı verilir ve fotoğrafları tahtadaki resim kağıdında istedikleri yere yapıştırmaları ve altına vücut çizmeleri söylenir. Tüm çocuklar çizimini tamamladıktan sonra büyük resim üzerinden yargılayıcı tutum sergilemeden rencide etmeden ve birbirleriyle dalga geçmelerine izin vermeden konuşulur. Bireysele yönelmeden genel anlamda insan figürünün nasıl olması gerektiğine dikkat çekilir ve insan figürü yapmaları konusunda cesaretlendirildikten sonra insan figürü bulunan resim çizmeleri istenir.

Author

deneme

Write A Comment

Pin It