Ders Planı:

Öğretmen derse girer. Öğrencilere okula nasıl geldiklerini, yolda nelerle karşılaştıklarını sorar. Yolda gelirken arabaların hızlı olup olmadıklarını, yaya geçidinden geçip geçmediklerini, trafik levhalarını görüp görmedikleri vs. sorular sorar. Öğrenciler cevap verdikten sonra öğretmen sakıncalı durumlar üzerinden sorular sormaya devam eder. (Ör: arabanın hızlı gitmesi, kırmızı ışıkta geçmesi, yayaların yaya geçidini kullanmaması) Bu durumların nelere yol açabileceği konusunda öğrencilere sorular sorar ve tartışma ortamı yaratır.

Daha sonra öğretmen örnek bir video izletir ve videoda doğru ve yanlış olan durumları öğrencilerin yorumlamasını sağlar. Öğrenciler fikirlerini söyledikten sonra öğretmen neden kurallara uyulması gerektiğini kendi cümleleri ile belirtir. Sonra öğrencilerine kendilerinden örnek vermelerini ister ve etrafında herhangi bir şeye tanık olup olmadıklarını sorar, örnek ister.

Öğrencilerle bilgiler derinleştikten sonra öğretmen tahtaya iki tane kutu yapıştırır. (İmkan yoksa tahtaya yuvarlak, kare vs. çizebilir.) Öğrencilere fotoğraflar dağıtır ve olması gereken durumları bir kutuya olmayan durumları diğer kutuya yapıştırmalarını ister. Etkinlik sonunda elde edilen sonuç hakkında tekrar konuşulur. Son olarak öğrencilere değerlendirme kağıdını dağıtır.

Öğrenciler okuma yazma aşamasına geçmedikleri için değerlendirme kağıdında güvenli ve güvensiz durumların fotoğrafları yer alır ve öğrencilerden olumsuz durumların işaretlenmesini ister. Neden olumsuz durum olduğunu öğrencilerle tartışır ve dersi bitirir.

Author

deneme

Write A Comment

Pin It