Aile kavramı açıklanarak anne, baba, kardeş, dede ve nine gibi kişilerin isimleri ve belirgin özellikleri üzerinde durulur. Ailesinde boşanma, ölüm, evden ayrılma gibi yaşantıları olan çocukların bulunduğu sınıflarda kazanım işlenirken duyarlı davranılmalıdır.

Ders Planı:

Öğretmen sınıfa girer. Öğrencilerden birlikte yaşadıkları kişilerin isimlerini söylemesini ister. Öğrenciler söyledikten sonra öğretmen tahtaya sırasıyla fotoğrafları yapıştırır ve her bir bireyin kimi temsil ettiğini söyler. (Ör: bu bir annedir, bu bir babadır) Fotoğraflar üzerinden aile bireyleri hakkında konuşur.

Aile bireylerinin evdeki görevlerinden bahseder. Daha sonra öğrencilerden aile bireylerinin evde neler yaptıklarını anlatmalarını ister. Öğrenciler anlattıktan sonra yapılması gerekenlerden bahseder. Daha sonra aile içinde boşanma aileden birinin gitmesi gibi durumlar ele alınır ve öğrencilere bunun normal bir şey olduğu konusunda bir duyarlılık oluşturur.

Öğretmen daha sonra etkinlik kısmına geçer ve öğrencilerin her birine aile bireylerinden birini çizmelerini ve onun aile içindeki görevleri ile ilgili sınıfta konuşmasını ister.

Öğrenciler görevlerini yaptıktan sonra öğretmen öğrencilere kağıtlar dağıtır. Kağıt üzerinde bireylerin fotoğrafları vardır. Öğretmen her bir birey ile ilgili çalışma yaptırırken öğrencilere sesli bir şekilde o bireyin kimi temsil ettiğini söyler ve öğrencilerin etkinliği yapmasına yardımcı olur.

Author

deneme

Write A Comment

Pin It