1. Oyun: Sayıca Toplan: Bütün öğrenciler belirlenen oyun alanında toplanır. Bu alan içinde tüm öğrenciler düşük tempoda birbirlerine dokunmadan koşarlar. Öğretmen bu arada herhangi bir sayı söyler. Öğrenciler bu sayıyı duyunca o sayıda öğrenci birbirleriyle el ele tutuşur. Örneğin; öğretmen-öğrenci eliyle üç rakamını gösterdiğinde öğrenciler üçerli kol kola girerler. Oyun dışında kalan öğrenci eksi puan alır. En çok eksi puan alan öğrenci arkadaşlarının seçtiği bir taklidi yapar.

2. Oyun: İkimiz Bir Bütünüz: Öğrenciler ikişerli grup olurlar. Eşler karşılıklı dururlar. Eşler birbirlerinin sağ ayağını sol elleriyle tutarlar. Öğretmenin komutuyla oldukları yerden sekerek ilerlerler. Dengesini kaybetmeden en fazla ilerleyen grup alkışlanır.

Paralimpik Oyunlar

3. Oyun: Rehber Ol: Sınıftaki öğrencilerin tamamı etkinliğe katılır. Öncelikle açık veya kapalı bir alana farklı noktalardan geçen bir yürüyüş parkuru hazırlanır. Parkurda çeşitli engellerin olması sağlanır. Burada güvenlik riski dikkate alınmalıdır. Grubun bir yarısına göz bandı takılır. Diğer yarısı gruba rehber olur. Öncelikle takımlara alışmaları için serbest zaman verilir. Daha sonra takımlar belirlenen parkuru yürürler.

4. Oyun: Resim Çiz: Amaç öğrencilerin günlük yaşamda baskın olarak kullanmadıkları vücutlarının taraflarını harekete geçirmektir. Örneğin sağ eliyle yazı yazan bir öğrencinin sol eliyle yazması gibi. Etkinlikte öğrencilerden en az beş cümlelik bir metni, baskın olarak kullanmadıkları elleriyle süre tutarak hızlı bir şekilde yazmaları istenir. Daha sonra öğrencilerden gözleri kapalı olarak bir insan resmi çizmeleri istenir. Son olarak da sol ellerini kullanarak resim çizmeleri istenir.

Kaynak: Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı, MEB, 2019

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It