Ders Planı

Çocuklara Karadeniz yöresine (Okul Rize’de olduğu için Karadeniz yöresine ait bir şarkı dinletildi. Siz kendi yörenize ait bir şarkı dinletebilirsiniz) ait bir müzik dinlettirilir. Dinletilen müziğin hangi yöreye ait olabileceği hakkında konuşulur.

Her yöreye ait bir müzik, yemek, mimari yapı, halk oyunu, yöresel kıyafet olduğu belirtilir ve bunların öğrenileceği söylenir.

Çocuklara yaşadığımız bölgenin hangi bölge olduğu sorulur. Verilen cevaplar üzerinden Türkiye’deki diğer bölgeler ipucu verilerek öğrencilere buldurulur.

Bölgeler tanıtılmak üzere hazırlanan slayta geçilir.

Slaytta her bölgenin tek tek kültür özellikleri olan mimari yapısı, yöresel oyunları, yöresel kıyafetleri ve yemekleri tanıtılır.

Bölgelerin kültürel özellikleri verilen slayt özetlenerek sanatın aslında kültürün bir parçası olduğunu ve bölgelere göre farklılık gösterdiği fark ettirilir.

Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri:

1) Bölgeleri temsil eden kağıtlar tahtaya yapıştırılır. Bölgenin kültürünü temsil eden fotoğraflar sırayla çağırılan öğrenciye gösterilir ve hangi bölgeye ait ise bölgeyi temsil eden kağıdın altına yapıştırması istenir.

2)Bölgeleri, öğrendiği kültür özelliklerini kullanarak resmetmesi istenir.

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It