Öğrencilerimiz dikkatlerini çeken görselleri daha çok severler ve bu görsellerle ilgili konuları öğrenmeye daha istekli olurlar. Bunu gerçekleştirmenin yollarından biriside kelime bulutu oluşturmaktan geçiyor. Aşağıda wordart adlı sitede kelime bulutu nasıl oluşturabilir bunu anlatacağım. Sizin de illaki bu sitede yapmanıza gerek yok kendiniz kağıt kalem alarak elle de yapabilirsiniz veya öğrencilerinize çizdirebilirsiniz.

1. https://wordart.com/ adlı siteye giriş yapınız.

2. Create Now (Şimdi oluştur) yazan bölüme tıklayınız.

3. Site iki bölümden oluşuyor. 1. Bölüm (Sol taraftaki): İşlemleri yapacağımız bölüm.

2. Bölüm (Sağ taraftaki): Visualize (Görselleştir) butonuna basarak yaptıklarımızın görselini görebileceğiniz sonuç bölümüdür.

4. WORDS (Kelimeler): Bu bölümde kelime bulutunda olmasını istediğiniz kelimeleri yazıyorsunuz ve bu kelimelerin kelime bulutunda ne sıklıkla geçmesi gerektiğini yazabilirsiniz.

5. SHAPES (Şekiller): Bu bölümde çeşitli şekiller bulunmaktadır. Siz kelimelerinizin hangi şekil üzerinde olmasını istiyorsanız o şekli seçebilirsiniz. İsterseniz Add Image bölümünde kendinize ait png formatında resimlerinizi de seçebilirsiniz.

6. FONTS (Yazı tipleri): Bu bölümde çeşitli yazı tipleri var. İstediğiniz yazı tipini seçerek yazınızı yazabilirsiniz. Bazı yazı fontları Türkçe karakterleri desteklemeyebilir bilginize.

7. LAYOUT (Düzen): Bu bölüm de kelimeleriniz şekil üzerinde hangi düzende sıralanacak onu gösteriyor. Ayrıca bu bölümde yazılar hangi yoğunlukta gösterileceğini de ayarlayabilirsiniz.

8. STYLE (Stil, Biçim): Bu bölüm de yazı tipi rengini ve yazıların hangi yoğunlukta gösterilebileceğini isteğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

9. Yaptığınız çalışmaları download butonuna basarak kaydedebilirsiniz.

Wordart ile yaptığım bazı örnek çalışmalar.

Diğer Kelime Bulutu Oluşturma Siteleri

https://wordclouds.com/

https://worditout.com

https://tagcrowd.com/

http://www.abcya.com/word_clouds.htm

https://tagcrowd.com

Kaynak: http://www.kerimsarigul.com/e%C4%9Fitimde-teknoloji/%C3%BCcretsiz,-kelime-bulutu-olu%C5%9Fturma-ara%C3%A7lar%C4%B1

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It