Ders Planı

Dersin başında iki gündür çok hasta olan birinin bunun için neler yapması gerektiğini öğrencilerimle tartışırım. Amaç onlardan ‘’Hastaneye gitmesi gerekir öğretmenim’’ cevabını almaktır.

Çocuklara: ‘’Hiç hastaneye gitmiş olan var mı?‘’ diye sorulur. Söz almak isteyen öğrencilere sırayla söz vererek o ortamın nasıl olduğunu, nelerin dikkatlerini çektiğini sorarak ön bilgi düzeylerini ortaya çıkartırız.

 Birkaç öğrenciye söz hakkı verdikten sonra öğretmen kendisinin dün çok hastalandığını ve doktora gittiğinden bahseder . Dersin başında hastane ortamından bahsedildiği için çocuklar bu hikayeyi dikkatli bir şekilde dinler. Öğretmen, hastaneye gittiğini anlatmaya devam eder. Öğretmen, hastaneye gitmiş, giriş yaptırmış ve randevu saati gelene kadar bekleme salonunda beklemeye başlamıştır. Ama bu bekleme salonu diğerlerinden çok farklıymış. Bekleme salonuna girerken güzel bir klasik müzik duyulmaya başlamış ve gelen hastaların beklerken rahatlamaları istenmiştir. Öğretmenimiz içeri girdiğindeyse çok daha güzel bir ortamla karşılaşmış: Duvarlarda rengarenk tablolar, ortada güzel bir masa ve masanın üzerinde üzerine resimler yapılmış vazolar öğretmenimizin dikkatini çekmiş ve bunları öğrencilerinin de görmesini istemiş.  Buradan sonra öğretmen tüm sınıfa: ‘’ Ne dersiniz çocuklar aranızda burayı görmek isteyen  var mı?’’  şeklinde bir soru sorar. Öğrencilerden onay cevabı geldikten sonra slayta geçilir.

Slaytta , sanat eserinin konusunu belirler  kazanımıyla ilgili 3 farklı resim konusuna ait örnekler bulunmaktadır. Bunlar: Peyzaj, portre, figür olmak üzere 3 tanedir.

Hastane hikayemizdeki bekleme salonunun duvarlarında peyzaj konulu resimlerin, masanın üzerindeki vazolarda ve birkaç tabloda figür konulu resimlerin; randevu saati gelip doktorun odasına girdiğinde ise doktor koltuğunun hemen üzerinde portre resimlerinin önce çocuklarla incelenmesi sağlanır ve ardından onlara ‘’ Evet çocuklar sizce bu resimlere ortak bir isim vermek istesek nasıl bir isim veririz?’’ şeklinde bir soru sorulur ve her bir resim konusu için ayrı ayrı bu aşamalar tekrar edilir.

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It