Ders Planı 1

Öğretmen sınıfa girer ve öğrencilere Kibritçi Kız hikayesini bilip bilmediklerini sorar. Öğrenciler konuştuktan sonra öğretmen hikayeden biraz bahseder ve öğrencilerin konuşmasını sağlamak amacıyla karşılıklı konuşma gerçekleştirir. Öğrenciler yeteri kadar konuştuktan sonra öğretmen hikayeyi okur. Daha sonra öğrencilere hikayeyi yeniden okuyacağını ve hikayeyi okurken kendilerinin gözünde hikayeyi canlandırmalarını ister.

Öğretmen hikayeye başladığı andan itibaren öğrenciler gözlerini kapatır ve öğretmen okudukça okuduğu kısmı öğrenciler gözünde canlandırmaya başlar.

Okuma kısmı bittikten sonra öğretmen öğrencilere akıllarında nelerin kaldığını ve ne düşündüklerini sorar. Öğrencilerle karşılıklı konuşma gerçekleştirdikten sonra öğrencilere siyah karton dağıtır. Renginin siyah olmasının sebebinin gece çizimi yapacak olmalarından kaynaklandığını söyler. Bu çizim için pastel boya kullanmalarını söyledikten sonra öğrenciler çizime başlar.

Çizim ve boyama esnasında öğretmen zorluk çeken öğrencilere yardımcı olur ve çizimlerine yardım edip onlara fikir sunar. Her şey tamamlandıktan sonra öğretmen resimleri toplar ve tahtada resimleri öğrencilere tekrar sunar. Öğretmen topladığı resimlerdeki hataları ve öğrencilerin zorlandığı kısımları elindeki resimler üzerinden öğrencilere açıklar.

Gerekli açıklama yapıldıktan sonra öğrencilerin fikirlerini alır, nerede daha çok zorlandıklarını ve bunun sebebinin ne olacağını sorar. Öğrencilerle karşılıklı konuşulup onlara yardımcı olduktan sonra dersi bitirir.

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It