Oyun aracılığıyla eğlenmesine, oyunun kurallarına uyum sağlamasına, oyunda uygun davranışlar sergilemesine, arkadaşlık kurmasına, kendini ve başkalarını tanımasına vb. rehberlik edilir.

Ders Planı:

Öğretmen derse girer ve öğrencilerle birlikte oyun oynayacaklarını söyler. Oynanacak oyuna öğrencilerle beraber karar verir. Daha sonra iş birliğinin önemini göstermek amacıyla birlikte oyun oynatmaya karar verir.

Öğrencileri daire şeklinde oturtur. Daha sonra yünü alır ve bir öğrenciye verir öğrencilere yünü birbirlerine atmaları gerektiğini söyler. Yünü alan öğrenci istediği arkadaşına yünü tekrar atar. Oyunun amacı yünün elden bırakılmamasıdır. Öğrenciler amacı hep beraber gerçekleştirirler.

Sonra öğretmen öğrencilerin iki gruba ayrılmasını sağlar. Bir öğrenci gözünü kapatır, diğer öğrenci arkasına geçerek arkadaşını yönlendirir. Böylelikle öğrenciler arasında güven ortamı sağlanır.

Öğretmen daha sonra öğrencileri tekrar daire şeklinde oturtur. Her bir öğrenciye “…. isimli arkadaşına git ve bunu söyle” gibi basit görevler vererek öğrencilerin katılım sağlanmasını birbirlerini tanımasını sağlar daha sonra oyunu bitirir. 

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It