Evde aile bireyleriyle iletişim kurarken duygularını, düşüncelerini ve isteklerini nezaket kuralları çerçevesinde uygun ses tonu, mimik ve kelimelerle dile getirmesi üzerinde durulur. Evdeki diğer bireylerin odasına girerken izin istemesi gerektiği vurgulanır.

Ders Planı:

 Öğretmen derse girer. Öğrencilere bir çocuğun ailesi ile konuşurken ki konuşma tarzı ile ilgili bir video izletir. Video üzerinde öğrencilerle tartışır. Tartıştıktan sonra genel olarak nasıl davranmamız gerektiğini öğrencilerle birlikte sıralar. Davranışları öğrencilere belirttikten sonra nezaket sözcüklerinden örnekler verir.

Daha sonra öğrencilerine hangi nezaket sözcüğünü hangi durumlarda kullanmamız gerektiğini sorar. Öğrenciler bu konu ile ilgili örnek verdikten sonra öğretmen gerekli açıklamayı yapar. Daha sonra öğretmen kartlara yazdığı nezaket sözcüklerini kutudan rastgele seçer ve çıkan nezaket cümlesini hangi durumlarda ailemize kullanabileceklerini öğrencilerine sorar.

Öğrencilerle etkinliği tamamladıktan sonra tahtaya örnek fotoğraflar yapıştırır. Sırasıyla fotoğrafları gösterir ve bu tür durumlarda hangi nezaket sözcüğü kullanılacağını öğrencilerine sorar. Sonra etkinlik kağıdı dağıtır ve dersi bitirir.

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It