Blog

ÖĞRETMEN PERFORMANSINA OKUL YÖNETİMİNİN ETKİSİ NEDİR?

ÖĞRETMEN PERFORMANSINA OKUL YÖNETİMİNİN ETKİSİ

Okul yöneticileriyle iletişim kurarken sizinle kurduğu iletişime dikkat etmelisiniz. Çünkü onlar sizin yöneticiniz olmakla birlikte aynı zamanda ‘’çalışma arkadaşlarınız’’

Öğretmenliğe ilk başladığımız zamanlar okul müdürleri, müdür yardımcıları, zümre başkanları bizlerin çalışma arkadaşı oluyor. Dolayısıyla okul ortamında onlarla kurduğumuz iletişim ortamı kendimiz dahil bütün okul ortamını etkiliyor. Eğer okul ortamında karar alma süreçlerine sizler de dahil oluyorsanız demokratik bir ortamda bulunuyorsunuz demektir. Demokratik okul ortamlarında ‘’üstten bakan, yargılayan, görüşlerin dinlenilmediği’’ bir ortam bulunmaz. Yine bu ortamlarda sadece ‘’yöneticilerin görüşü’’ doğru kabul edilmez.

Okul Yönetimi

Eğer demokratik bir okul ortamında değilseniz fikirlerinizi kişisel olarak değil yapılan işler üzerinden belirtmelisiniz. Ayrıca karşı olduğunuz durumları belirtirken mutlaka ‘’özlük haklarını’’ bilmelisiniz.

Görüşlerini rahatça ifade edemeyen, karar alma sürecinde etkin olmayan öğretmenlerin okuldaki diğer öğretmenlere göre daha az verimli çalıştığı gözlemlenmektedir. Bunun aksine okulda fikirlerini ifade etmekte güçlük çekmeyen, özlük haklarını kullanan öğretmenlerin okul ortamında daha verimli ve mutlu olduğu gözlemlenmektedir.

 Gelin şimdi okulda yöneticilerin rollerine bakalım:

  • Okul yöneticileri öğretmenin motivasyonunu arttırmalı, süreçleri toparlamalı.
  • Karar alırken öğretmenlerin görüşlerini dikkate almalı.
  • Öğretmenlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı.
  • Okulun amaçları doğrultusunda iş birliğini sağlamalıdır.
  • İletişim kurarken olumlu iletişim ortamını sağlamalıdır.
  • Öğretmenlerin fikirlerini açıkça ifade edeceği ortamları sağlamalıdır.

Okul yöneticilerinin okul içinde sorumlulukları olduğu kadar biz öğretmenlerinde sorumlulukları vardır. Demokratik ortama uyum sağlamak ve huzurlu bir okul ortamında çalışmak için bizler de yöneticilerimizle iletişim dilimize, fikirlerimizi ifade etme şeklimize ve öğretmen olarak okul içinde uymamız gereken kurallara dikkat etmeliyiz.

Etkinlikler, materyaller, çalışma kağıtları, ders planları, görüntüler ve videolar üreticisi,

Bir Yorum Yaz

Pin It