Öğretmeni, arkadaşları ve okul çalışanları ile ilişkilerinde “teşekkür ederim, merhaba, günaydın, iyi günler, hoşça kal, lütfen, özür dilerim, rica ederim” gibi nezaket ifadelerinin kullanılmasının gerekliliği üzerinde durulur. Başkalarının odasına girerken (öğretmenler odası, müdür odası, hizmetli odası, sınıfı vb.) izin istemesi gerektiği vurgulanır.

Ders Planı:

Öğretmen elinde kartlarla derse girer. Öğrencilere kartta yazan nezaket sözcüklerini okur ve öğrencilere bunlar hakkında neler bildiğini sorar. Öğrenciler cevap verdikten sonra günlük hayatta bunları kullandığımızı ve hangi durumda hangi nezaket sözcüğünü kullandığımızı öğrencilere açıklar.

Daha sonra nezaket sözcüklerini öğrencilere dağıtır. Her bir öğrenciye dağıtırken kağıtta ne yazdığını sesli bir şekilde söyler ve öğrencilere kağıtta yazan sözcüğü teneffüste okul çalışanlarına kullanması gerektiğini söyler.

Daha sonra bununla ilgili bir etkinlik yaptırmak ister. Öğrencileri karşılıklı iki grup olacak şekilde sıraya dizer, birbirlerine karşılıklı olarak nezaket sözcükleri kullanmaları gerektiğini söyler. Her bir öğrenci karşılıklı olarak nezaket sözcüklerini söyledikten sonra öğretmenlerine teşekkür ederek sıralarına oturur.

Daha sonra öğretmen kuklalarla hazırlamış olduğu bir canlandırma metnini öğrencilerinin önümde canlandırır. Kuklaların uyduğu nezaket kurallarını öğrencilere sorar öğrenciler duydukları nezaket sözcüklerini öğretmenine söyler.

Son olarak öğretmen nezaket sözcüklerini günlük hayatta her yerde kullanmamız gerektiğini söyler ve dersi bitirir. 

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It