1. Sınıfınızı güzelleştirmek için ilk kapınızdan başlayın. Sınıfınıza ilk girişte öğrencilerinize iyi bir hava katacaktır. Sınıfınızın kapısını süslerken öğrencilerinizden yardım alabilirsiniz onlarla birlikte kapınızı süslemekte büyük fayda var.

Sınıfınız kapısına her hafta bir değer belirleyip o değerle ilgili süsleyebilirsiniz.

O hafta öğreneceğiniz konu ile ilgili süslemeler yapabilirsiniz.

Sınıf Kapı Süsleme

2. Okuma saatleri için renkli minderlerden yararlanabilirsiniz. Ya da renkli matlar da kullanabilirsiniz.

3. Çocuklarınızın ilgisini ve merakını uyandırmak için sınıfınızın bir köşesine “İlginç Bilgiler Köşesi” hazırlayıp her gün ilginç bilgilerden oluşan yazılar paylaşabilirsiniz.

Not: Yazılarınızda görselliği önem vermeyi unutmayınız.

4. “Haftanın Cümlesi Köşesi” oluşturup yazarlardan örnek cümleler yazabilirsiniz. Hatta öğrencilerinize okudukları kitaplardan beğendikleri cümleleri isteyebilirsiniz. Bu cümlelerden her hafta öğrencilerinizle seçeceğiniz bir cümleyi “Haftanın Cümlesi Köşesine” asabilirsiniz.

Not: Yazacağınız cümleye yazarın resmini de eklerseniz daha dikkat çekici olur.

sınıf panosu
Sınıf Panosu

5. Sınıfınızın panolarını öğrencilerinizle birlikte hazırlayınız. Eğer sınıf panolarınızı öğrencilerinizle birlikte hazırlarsanız öğrenciler daha dikkatli ve istekli bir şekilde etkinlikleri yaparlar.

Genelde öğretmenlerimiz hazırladıkları materyalleri sınıfına astıkları zaman öğrencilerin bu materyallere bakmadıklarından yakınırlar. Bu yüzden öğrencilerle birlikte hazırlarsanız bu materyalleri öğrenciler materyallere daha istekli bir şekilde bakacaklarına emin olabilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Müjdat Ataman’ın 112 Öğretmenliğime Notlar kitabından faydalanılarak hazırlanılmıştır.

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It