Paralimpik Oyunlar

1. Oyun: Dans: Tanıtımdan sonra, öğrenciler oturum lideri tarafından çiftler hâlinde iki gruba ayrılır. Dairenin içinde bir öğrenci, dairenin dışındaki tekerlekli sandalyeli öğrencinin karşısında duracak şekilde ayakta kalır. Oturum lideri iyi bilinen popüler bir müziği çalmaya başlar. Öğrenciler dans etmeye başlar ve dans performanslarını ortaya koyabilmek için kendi hareketlerini bulmaya çalışırlar. Bu denemeden sonra oturum lideri ve öğrenciler tekerlekli sandalye kullanan birinin dansa nasıl adapte edebileceklerini tartışırlar.

Örneğin;

– Ayak hareketleri, tekerlekli sandalyenin basit ileri geri hareketleriyle yer değiştirilebilir.

– Fonksiyonlar (engelli/normal) oturum boyunca çiftli gruplar arasında değiştirilebilir.

– Kullanılabilecek dans örnekleri; halk oyunu, öğrenciler için popüler danslar, beden eğitimi derslerinde bilinen danslardır.

– Öğrenciler kendi müziklerini getirmeleri için cesaretlendirilebilir.

2. Oyun: Tekerlekli Sandalye Dans Hareketleri: Tekerlekli sandalyedeki öğrenci boş alanda serbest hareket ederek çeşitli hareketler yapar. Tekerlekli sandalyeyi bir eliyle iter ve diğer eliyle partnerinin elini tutar. Tekerlekli sandalyeyi bir eliyle geri çeker ve diğer eliyle partnerinin elini tutar. Tekerlekli sandalyedeki öğrenci partneri sandalyeyi iterken veya çekerken serbest kol hareketleri yapar. Tekerlekli sandalyedeki öğrenci ve partneri birbirlerine doğru dönerler, kollarını uzatırlar ve avuç içleriyle birbirlerini iter ve çekerler.

Kaynak: Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı, MEB, 2019

Author

Admin

Bir Yorum Yaz

Pin It